• 4finał
  • 1final bocianyBez nazwy 1
  • Bez nazwy 1
  • 2 final
  • 3 finał
  • 6finalBez nazwy 1
  • 7finala9E3A5190 kopia kopia
  • Piekna Wies 4 01
  • 2
  • 1
  • 3
  • 4
  • FINAŁ KONKURSU NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ DOLNEGO ŚLĄSKA W WIOSCE BOCIANA
  • FINAŁ KONKURSU NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ DOLNEGO ŚLĄSKA W WIOSCE BOCIANA
  • FINAŁ KONKURSU NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ DOLNEGO ŚLĄSKA W WIOSCE BOCIANA
  • FINAŁ KONKURSU NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ DOLNEGO ŚLĄSKA W WIOSCE BOCIANA
  • FINAŁ KONKURSU NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ DOLNEGO ŚLĄSKA W WIOSCE BOCIANA
  • FINAŁ KONKURSU NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ DOLNEGO ŚLĄSKA W WIOSCE BOCIANA
  • FINAŁ KONKURSU NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ DOLNEGO ŚLĄSKA W WIOSCE BOCIANA
  • NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ DOLNEGO ŚLĄSKA W ROKU 2017
  • NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ DOLNEGO ŚLĄSKA W ROKU 2017
  • NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ DOLNEGO ŚLĄSKA W ROKU 2017
  • NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ DOLNEGO ŚLĄSKA W ROKU 2017
  • NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ DOLNEGO ŚLĄSKA W ROKU 2017
  • Home
  • Czym karmić ptaki w naszej okolicy?

Czym karmić ptaki w naszej okolicy?

Dokarmianie ptaków zimą to ważne i odpowiedzialne zajęcie. Zimą nie zapominajmy o ptakach, które spędzają ją w naszym kraju. Najtrudniejszy dla ptaków okres to koniec zimy i początek wiosny. Jeżeli zdecydujemy się na dokarmianie, musimy robić to bardzo regularnie. Gdy zapamiętają nasze miejsce, staną się stałymi domownikami naszego ogrodu. To z kolei będzie dla nas wielką korzyścią. Gdy przyjdzie lato ptaki odwdzięczą się likwidowaniem szkodników np. owadów, które są ich wielkim przysmakiem. Dodatkowo obserwowanie ptaszków w karmników przynosi wielką radość zarówno tym najmłodszym jak i starszym.

 

Karmnik

Karmnik ustawiamy w miejscu bezpiecznym dla ptaków, najlepiej zacisznym, gdzie nie będą miały dostępu koty i inne drapieżniki. Karmnik powinien mieć spadzisty daszek, sięgający poza dno – dzięki temu pokarm nie będzie zamakał. Co jakiś czas czyścimy go z resztek jedzenia i odchodów ptaków. Warto dno karmnika wyłożyć np. folią – ułatwi nam to czyszczenie. To bardzo istotne by dbać o właściwą higienę w naszym karmniku by nie stał się siedliskiem ptasich chorób.

Rodzaj pokarmu

Pokarm powinien być bogaty w ziarna oleiste. Warto wyłożyć dla ptaków ziarna słonecznika i ziarna zbóż (proso, owies, pszenica) a także kasze (ugotowane), płatki owsiane, nasiona dyni, siemię lniane itd. Możemy pomyśleć także o orzechach laskowych lub włoskich, rodzynkach, suszonych morelach, świeżym jabłku i słoninie (niesolonej). Koniecznie sprawdzajmy jakość pokarmu i jego świeżość. Zepsute jedzenie czy zjełczała słonina zaszkodzi ptaszkom. W centrach ogrodniczych często dostępne gotowe mieszanki, idealnie skomponowane i bardzo lubiane przez ptaki. Oczywiście możemy pokusić się o przygotowanie ciekawego jedzenia dla ptaków samodzielnie. Czasem wystarczy opakowanie po jogurcie napełnić roztopioną słoniną i zatopić w niej ziarna słonecznika lub zbóż. Możemy także od razu zatopić w pojemniku sznurek, na którym powiesimy nasz smakołyk w karmniku. Taką mieszanką możemy wypełnić także np. łupinę po pomarańczy. Będzie dodatkowo wyglądała dekoracyjnie. Zamiast tłuszczu możemy także użyć żelatyny – do rozpuszczonej w wodzie żelatyny wrzucamy nasiona. Taką miksturę możemy wypełnić np. foremki do wykrawania ciastek. Nie zapomnijmy o dziurce na sznurek. Gotową zawieszkę w kształcie np. gwiazdki wieszamy w karmniku. Dobrym pomysłem może być także posmarowanie tłuszczem rolki po papierze toaletowym, a następnie obtoczenie jej w nasionach.

W karmniku możemy pomyśleć także o wodzie – w zimowym okresie jest ona dla ptaków dużym rarytasem gdyż dostęp do niej jest zwykle ograniczony.

Nie wykładamy w karmniku okruchów chleba. Chleb może zamoknąć, a potem zamarznąć lub spleśnieć – może zaszkodzić ptakom. Nie można dawać też produktów solonych, a kasze wyłącznie ugotowaną (nieugotowana pęcznieje w przewodzie pokarmowym).

Naturalne z drzew

Ptaki chętnie korzystają też z owoców rosnących na krzewach takich jak jarzębina, kalina, irga, berberys, ognik, głóg czy dzika róża. Warto pomyśleć i mieć tego typu krzewy w swoim ogrodzie. Nie dość, że nadadzą mu barw w zimie, to dodatkowo skorzystają na tym ptaki.

Warto wiedzieć czym dokarmiać ptaki. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą doprowadzić nawet do śmierci ptaszka a dokarmianie ptaków zimą jest z pewnością bardzo pomocne dla tych małych, uroczych stworzeń.

Znane i lubiane

Przedstawiamy jeszcze kilka popularnych i łatwych do zaobserwowania ptaszków zimujących w Polsce:

Sikorka

Ma charakterystyczny żółty brzuszek z czarnym krawatem. Skrzydła i ogon są koloru niebieskawego. W ciągu dnia sikorka może zjeść tyle ile sama waży! Latem i wiosną żywi się owadami. W karmniku skuszą ją ziarna słonecznika, orzechy, pszenica, proso, owies oraz oczywiście bardzo popularna słonina (oczywiście niesolona!). Sprawdzamy regularnie jej świeżość. Zjełczałą wymieniamy na nową. Warto przygotować lub kupić tzw. kule tłuszczowe z zatopionymi nasionami. To towarzyskie ptaszki – często zdarza im się zjadać nasionka prosto z ręki człowieka.

Wróbel

Wróbel to bardzo znany, niewielki ptaszek. Żywi się nasionami zbóż, ziołami, roślinami strączkowymi i pączkami drzew oraz krzewów. Żywią się również owadami i karmią nimi młode – ze względu na to latem i wiosną z pewnością mogą być pożyteczne w naszym ogrodzie. Wróbel będzie zadowolony gdy w karmniku zapewnimy mu pszenicę, proso czy żyto. Nie pogardzi również drobną kaszą oraz łuskanym słonecznikiem.

Gil

To bardzo uroczy ptaszek z charakterystycznym czerwonym brzuszkiem. Jeśli chcemy skusić go do odwiedzin naszego ogrodu posadźmy w nim dziką różę, jarzębinę czy głóg – owoce tych roślin są przysmakiem gilów. Z karmnika gile lubią wyjadać słonecznik.

Czyż

Malutki ptaszek o żółtozielonym upierzeniu, nakrapiany ciemnymi plamkami. Czyżyki wyjadają z karmnika nasiona słonecznika i siemię lniane. W sezonie ich naturalnym przysmakiem są mszyce, drobne gąsienice i pająki. Zajadają się także nasionami olchy, wierzby, brzozy, świerku i jodły.

Rudzik

Charakterystyczny wygląd nadaje mu rude upierzenie piersi, gardła i boków głowy. Reszta sylwetki w kolorze szarym i jasnobrązowym. Wyjada chrząszcze, mrówki, dżdżownice i małe ślimaki. W karmniku nie pogardzi jagodami i owocami. Jest mało płochliwy, więc często je odwiedza.

Dokarmiaj łabędzie, ale z głową!!!

Łabędzie można dokarmiać (ale nie jest to niezbędne dla ich przeżycia) tylko w okresach silnych mrozów, gdy powierzchnia wody skuta jest lodem przez kilka, kilkanaście dni i ptaki nie mają dostępu do naturalnego pokarmu, jakim są rośliny wodne. Nie należy dokarmiać łabędzi chlebem - spożywany przez długi okres wywołuje u nich schorzenia układu pokarmowego, które prowadzą do osłabienia ptaków i ich zamarzania. Chleb w czasie trawienia wytwarza kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaka, prowadząc do biegunek, a także bardzo poważnej choroby - kwaśnicy żołądka. Chleb zawiera ponadto sól, a ta zaburza gospodarkę wodną organizmu, co może prowadzić do śmierci. Ponieważ łabędź jest roślinożercą, można mu podawać wyłącznie pokarm roślinny. Naturalnym pożywieniem łabędzi i kaczek są wodne rośliny (również zbutwiałe, matki karmią nimi swoje młode), małże, ślimaki oraz larwy owadów. Łabędzie karmimy zbożem oraz surowymi bądź gotowanymi bez soli, drobno pokrojonymi warzywami. Ptaki lubią ziarna kukurydzy, gotowane ziemniaki, buraki pastewne, marchewkę , kapustę, (warzywa mogą być ugotowane lub surowe, najlepiej nie solone), płatki zbożowe, otręby, ziarna zbóż - gotowane i osuszone. Pokarm wykładamy tylko w takiej ilości, którą ptaki zjedzą natychmiast - jeżeli wyłożymy go za dużo karma spleśnieje lub zamarźnie i spożyta przez ptaki może im zaszkodzić. Normalnie łabędzie przygotowują się do przetrwania zimy przez nagromadzenie dużych zapasów tłuszczu pod koniec lata i jesienią. Jest on zużywany przez ptaki w czasie niesprzyjających warunków zimą. Zagrożenie dla tych pięknych ptaków stanowi nieodpowiedzialne działanie ludzi, dokarmiających łabędzie przez cały rok, co prowadzi do rozwoju niekorzystnych zwyczajów wśród tych ptaków. Wszelkie poczynania zmierzające do ochrony przyrody muszą być prowadzone zgodnie z rzeczywistymi interesami chronionych organizmów. Dokarmianie łabędzi daje nam satysfakcję, lecz dla łabędzia jako gatunku nie jest na dłuższą metę korzystne. Pamiętać należy, że dorosłe, zdrowe ptaki mogą przetrwać bez pożywienia nawet kilkanaście dni, siedząc nieruchomo i oszczędzając energię, zgromadzoną w postaci grubej warstwy tłuszczu pod skórą. Ludzie chętnie dokarmiają je w czasie niedzielnych spacerów z rodziną. Ptaki pozwalają nam się zbliżyć, obserwujemy ich piękno, uczymy dzieci wrażliwości, wzbudzamy zainteresowanie dziką naturą, a dzieląc się pożywieniem mamy poczucie zrobienia czegoś dobrego. Uwielbiane przez ludzi i dokarmiane każdej zimy łabędzie giną przez źle pojmowaną dobroć. Pozwólmy tym pięknym ptakom samym zadbać o siebie, by nam ich nie ubywało. Dokarmiane łabędzie nie odlatują na zimę, nie boją się ludzi (choć powinny), nie szukają same pokarmu i czekają... aż nadejdzie ich koniec.